Pogoda i klimat na Lanzarote

Pogoda
'View on Lanzarote island from an airplane' - Lanzarote
'View on Lanzarote island from an airplane' chbaum / Shutterstock

Klimat panujący na wyspie Lanzarote charakteryzuje się wysokimi temperaturami, bardzo małą ilością opadów oraz dużą ilością słońca. W związku z tym, że jest to najbardziej wysunięta na wschód wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich i położona jest w niedalekiej odległości od Sahary Zachodniej i Maroka, temperatury panujące tutaj są najwyższe spośród wszystkich wysp archipelagu.

Mimo, że w przeważającej części wyspy powierzchnia terenu jest dosyć płaska, znajdziemy tu również dwa pasma górskie, które stanowią częściową osłonę przed wiatrami z kierunku północno-wschodniego oraz ciepłymi wiatrami nadciągającymi z kontynentu afrykańskiego. To właśnie dzięki tym pasmom górskim klimat w zachodniej części wyspy Lanzarote obejmującej m.in. Puerto del Carmen, Playa Blanca, Yaiza i Park Narodowy Timanfaya jest odrobinę suchszy i cieplejszy niż m to miejsce w przypadku wschodniej części wyspy.

Poza znaczącym wpływem na klimat, obecność gór stanowi również czynnik krajobrazotwórczy. W suchszej, zachodniej części wyspy można zaobserwować powulkaniczne tereny zbliżone wyglądem do pustyni, w związku z czym często przywoływane jest podobieństwo krajobrazu do powierzchni planety Mars. Natomiast we wschodniej części wyspy Lanzarote jest dużo więcej terenów zielonych o dużym zróżnicowaniu gatunkowym.

Pogoda na wyspie Lanzarote jest bardzo przewidywalna - długie słoneczne dni oraz krótkie przyjemne wieczory są tutaj codziennością. Najlepsze miesiące w roku na pobyt na Lanzarote to maj i czerwiec oraz wrzesień i październik. Podczas tych miesięcy jest ciepło i słonecznie, natomiast nie występują uciążliwe upały.

Najcieplejszym miesiącem roku na wyspie Lanzarote jest sierpień. Wówczas temperatury mogą sięgać aż do 30 ° C w ciągu dnia, natomiast w trakcie Calimy (zjawisko polegające na napływie ciepłego powietrza powodowanego przez burze piaskowe nadciągające znad Sahary) temperatury mogą osiągnąć wartość nawet do 40 ° C. W ciągu letnich miesięcy jest bardzo słoneczne, a opady deszczu praktycznie nie występują.

Z kolei najchłodniejszym miesiącem na wyspie Lanzarote jest styczeń. Wówczas temperatura może spaść do 14 ° C. Calima nie jest zjawiskiem występującym wyłącznie w trackie letnich miesięcy. Również podczas chłodniejszej pory roku temperatura może wzrosnąć do 30 ° C. W porze zimowej bywa czasem pochmurno, ale i wtedy zdarzają się dni słoneczne. Opady deszczu, jeśli w ogóle występują, najczęściej spotykane są w trakcie miesięcy zimowych i zazwyczaj mają postać przelotnych deszczy nie trwających dłużej niż 20 minut.

Ze względu na swe położenie geograficzne na wyspie Lanzarote występują ciepłe wiatry niezależnie od pory roku. Najsilniejsze wiatry mają kierunek zachodni i są intensywniejsze przy wybrzeżu, natomiast nieco słabsze w centralnych częściach wyspy.

Niezależnie od pogody na wyspie Lanzarote jest mnóstwo atrakcji do wyboru. Gorące słoneczne dni są idealne na wylegiwanie się przy basenie lub pobyt w parku wodnym, natomiast w chłodniejsze i pochmurne dni warto wybrać się np. do Parku Narodowego Timanfaya lub rozegrać zawody w golfa.