Wina z regionu La Geria na Lanzarote

Wino
'Wine barrels on background vines and mountains , Lanzarote; Canary islands.' - Lanzarote
'Wine barrels on background vines and mountains , Lanzarote; Canary islands.' irakite / Shutterstock

La Geria to malowniczy region wyspy Lanzarote słynący z upraw winorośli. Na powulkanicznych glebach można zaobserwować liczne winnice charakteryzujące się konstrukcją kamienną w kształcie półksiężyca.

Poza malowniczymi krajobrazami region ten słynie z produkcji wyśmienitych win plasujących się w ścisłej czołówce win wytwarzanych na Wyspach Kanaryjskich. Ze względu na swe walory krajobrazowe, region La Geria promowany jest do prestiżowej nagrody Europejski Krajobraz Roku, a wkrótce być może zostanie wpisany na Listę Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Około trzech czwartych wina pochodzącego z wyspy Lanzarote powstaje z Malvasia, jednej z najstarszych odmian winogron na świecie. To właśnie dzięki nim wyśmienite wina z Lanzarote zdobywają międzynarodowe nagrody.

Jeśli macie ochotę skosztować wina prosto z winnicy, należy udać się do centralnej części wyspy, gdzie znajduje się około 18 winnic komercyjnych. Poza tym na terenie całej wyspy znajdziecie wiele prywatnych winnic. Większość dużych winnic oferuje możliwość ich zwiedzania, podczas którego można spróbować różnych gatunków win wytwarzanych na miejscu. Istnieje również możliwość zakupu lokalnych win.

Mimo, że na Lanzarote produkcję win rozpoczęto najpóźniej spośród wszystkich Wysp Kanaryjskich, na wyspie znajduje się jedna z najstarszych winnic z całej Hiszpanii - El Grifo. Funkcjonuje ona nieprzerwanie od 1775. El Grifo można zwiedzać codziennie między godz. 10.30 a 19.00, natomiast wycieczki z przewodnikiem odbywają się w godz. 11.30-16.00 od poniedziałku do piątku.

Jeśli jednak nie masz ochoty na wyprawę do winnicy, natomiast nadal chcesz delektować się wyśmienitym winem, polecamy udać się do jednej z licznych lokalnych restauracji. Oczywiście najlepiej jest wybrać typową restaurację z kuchnią kanaryjską, gdyż to w nich dostępna jest największa oferta lokalnych win.